Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /www/doc/blog.nacesty.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601

Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /www/doc/blog.nacesty.cz/www/wp-includes/plugin.php on line 601
Cestování s lékyBlog NaCesty.cz | Blog NaCesty.cz

Stiskněte ENTER pro zobrazení výsledků nebo ESC pro zrušení.

Cestování s léky

medicaments-sur-internet-c-est-autoriseJednotlivé země mají striktní pravidla, jaké léky se mohou dovážet a které naopak ne.

Dubai je jedna z nejoblíbenějších destinací. Spojené Arabské Emiráty mají hlavní sezónu právě v období, kdy jev Evropě zima. V minulosti byla ale pro mnohé turisty cesta do SAE noční můrou. V prudce se rozvíjející Dubaii je mnoho lékařských účinných látek považováno za drogy. K těmto patří neuroleptika, antidepresiva a prášky na bolest, jako například účinná látka Tramadol. Stovky různých medikamentů spadají v SAE pod tato nařízení. Ten, kdo tyto léky nevědomě, bez nutného nahlášení, převáží nebo má potřebné osvědčení v tašce, dopouští se trestného činu. Dubai ovšem není ojedinělým případem. Také Abu Dhabí má přísné předpisy a ustanovení podobná jako Dubai.

Přísná pravidla nejsou ojedinělým případem

Předpisy v Arabských Emirátech jsou sice velmi omezující, ale Emiráty nejsou jediným případem. Cestující do USA by měli být připravení na to, že při celní kontrole budou prohledáni. V USA jsou nyní problémy s návykovými látkam nebo narkotikami. Na seznamu se nachází ale také léky na kašel. Kdo je nemocen a potřebuje mít s sebou při cestě do USA léky na srdce, léky na uklidnění, stimulanty, léky na spaní nebo antidepresiva, musí bezpodmínečně myslet na to, že k nim musí mít ověřené potvrzení. Ambasáda by měla cestujícím objasnit, které léky se smí bez problémově dovážet a pro které léky je nezbytné mít příbalový leták nebo dokonce lékařsky atest.

Léky na rostlinné bázi

Problémy při příjezdu mohou způsobit také léky na rostlinné bázi. Tak například v Austrálii. Vedle léků, které jsou na bolest a obsahují opium, musíme při příjezdu hlásit také léky, které obsahují konopí nebo jsou na rostlinné bázi. Dokonce ani když není pro léky zvláštní celní předpis, může se cestující dostat do problémů. Při cestě do Velké Británie se od 1. 1. 2008 změnily předpisy a cestující mohou dovážet léky bez povolení nehledě na druh a množství. Odborníci toto ale nedoporučují. Sám cizinecký úřad radí cestujícím vozit s sebou alespoň jedno potvrzení od lékaře (nejlépe v anglickém jazyce). Toto potvrzení by mělo obsahovat jméno, adresu, datum narození, začátek a konec cesty, seznam léků, které si vezete s sebou, stejně tak jako dávkování a množství.

Omamné látky

Cestující, kteří jsou odkázáni na léky, spadající do třídy omamných látek, by měli dbát na rady a poučení. Kdo cestuje do jednoho ze třiceti členských států, které jsou v Schengenském prostoru, měl by mít s sebou písemné lékařské povolení, že smí omamné látky vozit (dle 75 paragrafu Schengenské dohody). Takové potvrzení musí potvrdit ještě před cestou nejvyšší státní zdravotnický úřad. Co však může vše zkomplikovat je skutečnost, že pro některé léky musí být platné ověření a některá jsou platná pouze 30 dní.

Cestování v jiných zemích

Pokud je cíl cesty mimo Schengen, bývá postup ještě komplikovanější. Zde se radí nechat si vystavit potvrzení odlékaře ve více jazycích. V potvrzení by měly být sepsány údaje o jednotlivé nebo denní dávce, o účinné látce, a o délce trvání dovolené. Také potvrzení od lékaře musí být potvrzeno nejvyšším státním zdravotnickým úřadem. Ale pozor: pacient by se měl nejlépe informovat ještě před cestou (nejlépe před zakoupením zájezdu) o všech pravidlech cílové destinace. Pokud je při cestě naplánované mezipřistání, tak se samozřejmě musí pacient informovat také o této zemi. Navíc mohou jednotlivé země žádat dovozní povolení, omezují hmotnost nebo nějaké omamné látky všeobecně zakazují. Opatrnost je zde nejvyšší povinností.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho prosím:

Komentáře

Komentovat

NaCesty.cz

Cestujte s německou kvalitou. NaCesty.cz je specialista na německé cestovní kanceláře. Porovnáme pro vás 60 společností a vybereme nejvýhodnější nabídku z tří miliard termínů.

http://www.nacesty.cz/